Jak pozbyć się worków pod oczami? 5 sprawdzonych sposobów
Worki pod oczami, opuchnięcia i zasinienia, które wyglądają, jakbyś nie spała 2 dni — znasz ten problem? Masz wrażenie, że wraz z wiekiem Twoje spojrzenie utraciło dawny blask, ciągle wyglądasz na niewyspaną i chcesz w końcu coś z tym zrobić? Dobrze, że do mnie trafiłaś, bo podzielę się z Tobą sprawdzonymi metodami, które możesz stosować w domowym zaciszu.
Prawda jest taka, że zmiany w okolicy oczu mają wpływ na wygląd całej twarzy. Od razu pokazują zmęczenie, ale też mogą sprawiać, że wyglądamy na starsze, niż jesteśmy. Przyczyn opuchlizny i zasinień pod oczami może być wiele. Czasem są to skłonności genetyczne, a czasem nieprawidłowy styl życia, mało snu lub skutek stresu.
Wypracowałam doskonałą rutynę, dzięki której w każdej sytuacji będziesz w stanie odświeżyć swoje spojrzenie, zredukować worki pod oczami i delikatnie rozjaśnić cienie. Chcesz ją poznać? Zapraszam Cię do lektury!
Skąd biorą się worki pod oczami, opuchlizna i cienie?
Tak jak wspominałam powyżej — przyczyn worków pod oczami i opuchlizny może być wiele. Jeśli przez lata rzadko widywałaś je na swojej twarzy, a teraz są na tyle wyraźne, że trudno oderwać Ci od nich wzrok — skorzystaj z badań profilaktycznych.
Być może przyczyną powstawania opuchlizny i cieni są swoiste niedobory lub jakieś schorzenie, które dopiero zaczyna dawać o sobie znać. Może to być związane np. z nieprawidłową pracą wątroby, zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, nerek, zapaleniem węzłów chłonnych, chorych zatok, niewydolnością układu krążenia, zakażeniem pasożytami, grzybicą. Warto w tym przypadku rozważyć wizytę u lekarza, który może zlecić badania krwi, by sprawdzić poziom kluczowych witamin i minerałów. Jeśli Twoje ciało nie otrzymuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, może to objawiać się właśnie w tak subtelny, a jednocześnie uporczywy sposób.
Zasinienia i opuchlizna pod oczami może być efektem niedoboru witaminy K, witaminy C, żelaza lub cynku.
Inne przyczyny, które mogą prowadzić do opuchlizny pod oczami
Genetyka
Dziedziczenie cienkiej skóry w okolicy oczu lub skłonność do zatrzymywania wody w organizmie to czynniki, które mogą powodować uwidacznianie się tych problemów. Jeśli Twoja mama zmagała się z workami pod oczami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz mieć ten problem.
Starzenie się
Wraz z wiekiem nasza skóra traci elastyczność i naturalną jędrność. Skóra pod oczami staje się cieńsza, a tkanki tłuszczowe mogą się przemieszczać, co w efekcie prowadzi do powstawania worków. W dodatku, procesy starzenia osłabiają krążenie, co może powodować gromadzenie się płynów pod oczami.
Niski poziom nawodnienia organizmu
Kiedy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody, skóra staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na zasinienia i opuchnięcia. Odwodnienie prowadzi także do zatrzymywania wody w organizmie, co może powodować obrzęki, zwłaszcza w tak delikatnym obszarze jak okolice oczu.
Zmiana strefy czasowej
Nagła zmiana strefy czasowej, szczególnie podczas podróży, może zaburzyć rytm dobowy organizmu, co często objawia się zmęczeniem, a w efekcie opuchlizną i cieniami pod oczami. Taki stan może utrzymywać się przez kilka dni, zanim organizm dostosuje się do nowego rytmu.
Niedospanie
To oczywiste, że brak odpowiedniej ilości snu wpływa na nasz wygląd. Gdy nie śpimy wystarczająco długo, nasz organizm nie ma czasu na pełną regenerację. Skóra staje się blada, a naczynia krwionośne pod oczami bardziej widoczne, co prowadzi do zasinień.
Pamiętaj, że sen to najlepszy z możliwych kosmetyków — dbałość o jego jakość to klucz do młodzieńczego wyglądu.
Stres
Długotrwały stres odbija się na całym organizmie, w tym także na wyglądzie naszej twarzy. Hormony stresu mogą powodować zatrzymywanie płynów. Ponadto zmniejszają zdolność skóry do regeneracji, co często manifestuje się poprzez zasinienia i opuchliznę pod oczami.
Praca przed komputerem i długotrwała ekspozycja na światło niebieskie
Spędzasz długie godziny przed ekranem komputera, smartfona lub tabletu? To także może prowadzić do zmęczenia oczu, co objawia się nie tylko pieczeniem i suchością, ale również opuchlizną oraz cieniami pod oczami.
Światło niebieskie emitowane przez ekrany rozszerza naczynia krwionośne wokół oczu, co może prowadzić do ich uwidocznienia i pogłębiania zasinień. W dodatku intensywna praca przed komputerem często wiąże się z obniżeniem jakości snu, co dodatkowo nasila te objawy.
Warto unikać ekspozycji na światło niebieskie przynajmniej 2 h przed snem.
Niewłaściwa dieta
Ponadto do powstawania opuchlizny pod oczami może przyczynić się niewłaściwa dieta, nadmiar nabiału i soli.
Sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co prowadzi do obrzęków, zwłaszcza w delikatnych okolicach, takich jak powieki. Podobnie działa nadmiar nabiału, który może sprzyjać gromadzeniu płynów, powodując opuchnięcia.
Kolejna sprawa to spożywanie posiłków tuż przed snem, co również obciąża organizm, który nie ma wystarczająco czasu na pełną regenerację. To z kolei często manifestuje się poranną opuchlizną.
Chcesz pozbyć się worków pod oczami? Zacznij od poprawy swojego stylu życia
Chcesz pozbyć się worków pod oczami? Oprócz wprowadzenia do swojej rutyny masaży i ćwiczeń, o których opowiem w dalszej części tekstu, chcę zachęcić Cię do poprawy stylu życia. Czasami wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, aby zauważyć znaczną różnicę w wyglądzie skóry wokół oczu.
Wprowadź dietą, która sprzyja pięknej skórze
Dieta odgrywa kluczową rolę w walce z opuchlizną pod oczami. Wprowadź do swojego jadłospisu pokarmy bogate w antyoksydanty oraz witaminy C i E, które wspierają regenerację skóry i poprawiają krążenie krwi.
Ich doskonałym źródłem są cytrusy, jagody, orzechy, szpinak i papryka. Z kolei unikanie nadmiernej ilości soli w diecie pomoże zredukować zatrzymywanie wody w organizmie, które często prowadzi do powstawania obrzęków.
Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu – pijąc co najmniej 8 szklanek wody dziennie, wspierasz naturalne procesy detoksykacji organizmu, co przekłada się na zdrowszy wygląd skóry.
Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej uwagi. Wybieraj kremy i sera, które zawierają kofeinę, retinol oraz kwas hialuronowy – te składniki aktywne poprawiają krążenie, wygładzają drobne zmarszczki i nawilżają skórę, redukując widoczność worków pod oczami.
Warto także stosować naturalne metody np. zimne kompresy, domowe maseczki z ogórka lub okłady z rumianku, które działają kojąco i zmniejszają opuchliznę.
Zadbaj o głębszy, jakościowy sen
Dobry sen to podstawa zdrowego i młodego wyglądu. Dbaj o higienę snu, starając się chodzić spać i budzić o stałych porach. Optymalna długość snu to co najmniej 7-8 godzin na dobę – to właśnie wtedy skóra najlepiej się regeneruje.
Ważna jest również pozycja, w której śpisz. Unikaj spania na brzuchu, gdyż taka pozycja może sprzyjać gromadzeniu się płynów wokół oczu, co prowadzi do powstawania obrzęków. Zamiast tego, spróbuj spać na plecach lub używaj specjalnej poduszki Bye Bye Wrinkles Joga Piękna, która dba o odpowiednie ułożenie twarzy w czasie snu, ułatwiając odpływ limfy i maksymalnie redukując ryzyko porannych obrzęków.
Redukcja opuchlizny i worków pod oczami za pomocą Gua-Sha
Przed każdym masażem okolicy oczu oczyść skórę i nałóż na nią odpowiedni olejek np. Olejek odmładzający Ageless Oil.
- Zacznij od pobudzenia węzłów limfatycznych:
- wykonaj kilka okrężnych ruchów w okolicy obojczyka,
- następnie przejdź pod uszy i na boki twarzy,
- podobny ruch okrężny wykonaj na skroniach oraz policzkach,
- dodatkowo uformuj haczyki z palców i przejedź nimi kilka razy w górę żuchwy.
- Następnie przejdź do pracy z kamieniem Gua-Sha:
- przyłóż do brwi dłuższą krawędź kamienia i przesuwaj nim od środka do zewnętrznej części twarzy,
- następnie przejdź na dół i także dłuższą krawędzią kamienia przesuwaj od środka na zewnątrz,
- nacisk powinien być intensywny, ale niezbyt mocny,
- następnie skieruj przesuniętą limfę w dół do głównych naczyń limfatycznych.
Dokładny instruktaż masażu okolicy oczu kamieniem Gua Sha możesz zobaczyć w tym filmie:
Joga twarzy na okolice oczu
Kolejnym doskonałym sposobem na poprawę wyglądu delikatnej skóry wokół oczu jest joga twarzy. Regularnie wykonywane ćwiczenia mogą pomóc zredukować cienie, opuchliznę i drobne zmarszczki, a także wzmocnić mięśnie, co przywróci spojrzeniu bardziej promienny i młodszy wygląd.
Jeśli chcesz nauczyć się prostych, ale i skutecznych ćwiczeń na tę okolicę polecam Ci kurs PIĘKNE OCZY z Jogą Piękna. Dowiesz się, jak samodzielnie wykonywać ćwiczenia i automasaże, a także otrzymasz bonusowy e-book z przepisami na naturalne maseczki, które odżywią i nawilżą Twoją skórę.
Naturalny sposób na sińce pod oczami
Szukasz naturalnego sposobu na zredukowanie sińców pod oczami? Najlepiej wypróbuj kilka domowych metod i sprawdź, które sprawdzają się u Ciebie najlepiej. Jednym z najprostszych i najbardziej popularnych sposobów jest stosowanie zimnych kompresów – wystarczy, że przyłożysz na kilka minut zimne łyżeczki, torebki z herbatą zieloną, miąższ z zielonego ogórka lub świeżego ziemniaka. Zimno zwęża naczynia krwionośne, co pomaga zmniejszyć zasinienia i opuchliznę. Innym naturalnym remedium jest masaż olejkiem migdałowym, który nawilża delikatną skórę i poprawia mikrokrążenie, co może przyczynić się do redukcji ciemnych obwódek.
Mój przepis na masaż, który rozjaśnia sińce pod oczami
- Zaczynamy od delikatnego masażu dwoma palcami zewnętrznej okolicy okna, na krawędzi oczodołu. Wykonujemy okrężne ruchy. Może to trwać około minuty.
- Następnie przechodzimy do środkowej strefy pod oczami i powtarzamy masaż.
- Następnie przechodzimy do wewnętrznej stronie oka i w okolicę gruczołu łzowego. Taki masaż relaksuje napięcie całego mięśnia.
W tym miejscu obejrzysz szczegółowy instruktaż masażu, a także dowiesz się, co jest przyczyną powstawania sińców pod oczami: https://www.youtube.com/watch?v=u7_rxdufwig
Masażery na okolice oczu, które są odpowiednie dla delikatnej skóry
Jeśli zależy Ci na pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu, zainwestuj w masażery, które idealnie sprawdzą się w tej okolicy. Jednym z popularnych wyborów są masażery z chłodzącymi głowicami, które pomagają redukować opuchliznę i cienie, jednocześnie kojąc skórę. Ponadto do masażu delikatnej skóry wokół oczu bardzo dobrze sprawdzają się masażery z końcówkami wykonanymi z kamieni półszlachetnych, takich jak jadeit czy różowy kwarc.
Roller do masażu twarzy Freeze Wrinkles
Roller do masażu twarzy Freeze Wrinkles wykonany jest ze stali nierdzewnej, która jest bezpieczna dla Twojej cery. Nadaje się do przechowywania w lodówce. Szybko się schładza i długo trzyma niską temperaturę. Zawiera 2 wałeczki — jeden jest gładki, mniejszy, idealny na okolice oczu, a drugi z wypustkami do rozmasowywania mięśni.
Cryo ICE GuaSha
Cryo GuaSha łączy zalety krioterapii skóry i popularnego masażu Gua Sha. Płytka ze stali nierdzewnej jest wypełniona specjalną cieczą, która utrzymuje chłód, eliminując problem obrzęków, zmniejszając napięcia mięśni, dotleniając skórę i przywracając jej promienny wygląd.
Pałeczka do refleksoterapii
Pałeczka do refleksoterapii sprawdza się do masażu punktowego okolicy oczu, o którym pisałam powyżej.
Zimne łyżki do masażu CRYO ICE
Innym świetnym masażerem dla okolicy oczu są zimne łyżki CRYO ICE, które natychmiastowo pobudzą krążenie krwi i limfy, zmniejszą obrzęki i przywracając tej strefie wypoczęty, promienny wygląd. Schłodzone łyżki możesz jedynie przykładać do okolicy oczu, lub wykonać delikatny masaż, zgodnie z powyższymi instrukcjami.
Podsumowanie
Worki pod oczami, cienie, sińce oraz zmarszczki pod oczami to problem, z którym zmaga się wiele osób, niezależnie od wieku. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, które pomogą Ci zredukować opuchliznę i zasinienia.
Przyczyny opuchniętych i podkrążonych oczu mogą być różnorodne – od genetyki, przez starzenie się, aż po niewłaściwy styl życia i niedobory witamin. Kluczowe jest wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak odpowiednia dieta, nawilżenie organizmu oraz regularny, jakościowy sen.
Pomocne mogą okazać się także masaże twarzy, takie jak Gua-Sha, joga twarzy, oraz stosowanie masażerów dedykowanych delikatnej skórze wokół oczu. Jeśli tego typu wskazówki są dla Ciebie ciekawe — zachęcam Cię do subskrypcji mojego kanału YouTube, gdzie regularnie pojawiają się proste instruktaże z ćwiczeniami, które w holistyczny sposób dbają o zdrowie, dobre samopoczucie i urodę.