Glikacja, czyli co ma cukier do starzenia?!

Glikacja, czyli co ma cukier do starzenia?!

O cukrze mówi się, że jest to biała śmierć i jest w tym sporo prawdy. Jak się okazuje jego nadmiar w diecie bardzo przyczynia się do starzenia organizmu, w tym skóry. Zajadanie się chociażby czekoladą czy lodami to nie tylko dodatkowe kalorie i kilogramy, ale także działanie przyspieszające starzenie się i pojawienie zmarszczek!

Proces glikacji, za który właśnie odpowiadają cukry daje swoje oznaki już po 20-tym roku życia, a po 35 zaczynają być one poważnie zauważalne. W dużym uproszczeniu glikacja to fizjologiczny proces łączenia cząsteczek glukozy z wolnymi białkami np. z kolagenem, w wyniku czego dochodzi do osłabienia jego struktury, twardnienia tkanek i uszkodzenia skóry. Sam proces jest czymś naturalnym i nieuniknionym, związanym z procesami starzenia się organizmu. Jednak rzecz w tym by odpowiednio dbać o dietę i nie dostarczać cukrów w nadmiarze i na własne życzenie tych procesów nie wzmacniać. Nadmierne spożycie cukrów może też doprowadzić do cukrzycy i wielu poważnych powikłań.

Nasilony proces glikacji powoduje, że białka tracą swoje biologiczne funkcje. Dochodzi do kumulacji złogów, usztywnienia ścian naczyń oraz tkanek. Jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, czyli kolagen jest bardzo narażone na ten proces. Kiedy włókna kolagenowe ulegają glikacji, tracą swój kształt, zaczynają sztywnieć, stają się także kruche. Dochodzi do osłabienia struktury poprzez pogrubienie fibryli będących składem włókien oraz zwiększenia liczby wiązań krzyżowych pomiędzy jego cząsteczkami. Osłabione zostają także funkcje naprawcze. Sam proces glikacji dodatkowo wpływa na stres oksydacyjny również potęgując jego niepożądane działanie. W efekcie skóra zostaje pokryta zmarszczkami oraz głębszymi bruzdami, których niczym nie udaje się zredukować. Przekłada się to również na zdolność zatrzymywania w skórze wilgoci, która staje się coraz bardziej wysuszona.

Wybierając świadome odżywianie warto jest pamiętać o tych procesach i unikać cukru, przy czy mam na myśli tutaj nie tylko słodkie potrawy, ale również te z białej mąki. Jeśli chcesz długo dobrze wyglądać musisz pamiętać, że o ciało trzeba zadbać na wielu poziomach, w tym oczywiście o dietę. W końcu jesteś tym co jesz! Dieta, styl życia, nawyki to wszystko wpływa przede wszystkim na Twoje zdrowie, a co za tym idzie na Twój wygląd. Sama pielęgnacja ciała oraz ćwiczenia w tym joga twarzy (tutaj możesz zobaczyć video z ćwiczeniami twarzy VLOG) to za mało by ciało było sprawne i zachowało na dłużej młody wygląd. Jeśli Ci na nim zależy wybierz świadomy styl życia!

31 marca 2020