Wady postawy a wygląd twarzy
Za wygląd twarzy jest odpowiedzialnych tak wiele czynników, że spokojnie można byłoby napisać na ten temat niejedną książkę. Przede wszystkim wpływa na to genetyka, styl życia, dieta, nawyki mimiczne, waga ciała, zgryz, pozycja ciała podczas snu… Jednym z najistotniejszych elementów, które determinują wygląd twarzy, jest sylwetka i to jej poświęcę ten wpis.
Wygląd twarzy a postawa
Jeśli postawa nie jest prawidłowa, ma to odzwierciedlenie w wyglądzie twarzy, dlatego podstawą jest dobra postawa. Ogromne znaczenie ma kręgosłup – pełni rolę narządu podporowego, narządu ruchu i osłony rdzenia kręgowego. Zapewne nie zastanawiasz się nad jego wpływem na wygląd twarzy, a jednak – jeśli jego anatomiczne krzywizny są prawidłowo zachowane, to również twarz wygląda młodziej. Jeśli tak nie jest, twarz może wyglądać starzej nawet o 15 lat! Zgarbione plecy powodują pochylenie twarzy do dołu, przez co tkanki miękkie twarzy również przesuwają się ku dołowi. Zmiany można zaobserwować na całej twarzy, od czoła aż po szyję. Skóra sprawia wrażenie bardziej obwisłej, a mięśnie, tkanka tłuszczowa, a także powięzi, przesuwają w przyspieszonym tempie ku dołowi. Na skutek skrzywionych pleców mięśnie klatki piersiowej ulegają silnemu przykurczowi, szczególnie w obrębie dekoltu i szyi. Napięte mięśnie z przodu ciała pociągają za sobą mięśnie pleców i grzbietu, co potęguje garbienie się i zamykanie klatki piersiowej do środka… Świetnym ćwiczeniem, pomagającym w relaksacji mięśni klatki piersiowej, jest leżenie na plecach na piłce lekarskiej lub na wałku od jogi w pozycji, w której klatka piersiowa jest otwarta, a ręce skierowane na boki. To także mój sposób na relaks!
Nie garb się – łatwo powiedzieć…
Zgarbiona sylwetka powoduje nieprawidłowe napięcia mięśni całego ciała, w tym głowy i twarzy. Jeśli plecy są wyprostowane, to mięsień potyliczno-czołowy oraz czworoboczny odpowiednio napinają skórę na głowie. W przeciwnym wypadku, w wyniku nieodpowiednich napięć, skóra przesuwa się w dół twarzy, a nadmiernie napięty brzusiec mięśnia potyliczno-czołowego nie tylko powoduje powstawanie poziomych zmarszczek na czole, ale również ściąga na twarz czepiec ścięgnisty, a wraz z nim nadmiar skóry. Taka sytuacja prowadzi do kolejnych zmian, czyli opadających górnych powiek i kącików oczu, a także powstawania sińców i worków pod oczami. By zapobiegać tym zmianom, oprócz ćwiczeń i masaży twarzy, należy pracować nad całym ciałem. Najlepiej jest to robić pod okiem rehabilitanta, nauczyciela jogi czy też trenera na siłowni. Jednakże samemu też można wiele zdziałać. Przede wszystkim koniecznie trzeba pilnować, by plecy były proste! Dobrym sposobem jest trzymanie głowy z jej czubkiem skierowanym ku górze, tak jakby się miało przyczepiony balonik do głowy. Taka wizualizacja pomaga w prawidłowym ułożeniu głowy.
Tech neck? Nie, dziękuję!
Za podwójny podbródek i wygląd szyi również odpowiada niewłaściwa sylwetka! Nie tylko garbienie się podczas pracy, jazdy autem czy chodzenia, ale również nowe technologie mają zły wpływ na Twoją postawę, wygląd twarzy i szyi. Zjawisko to nazywane jest tech neck, co w tłumaczeniu brzmiałoby „technologiczna szyja”. To niekorzystny efekt długotrwałego wpatrywania się w urządzenia mobilne. Głowa pochylona pod kątem 45 stopni rozluźnia mięśnie szyi, co sprawia, że stają się one bardziej wiotkie, na skórze pojawiają się zmarszczki, a podbródek przybiera kształt podwójnego, nawet u szczupłych osób. Pamiętaj o tym, sięgając następnym razem po urządzenie elektroniczne i zmień kąt patrzenia w ekran, np. zamiast nieustannie pochylać się w dół, spróbuj trzymać smartfon naprzeciwko twarzy i na wysokości wzroku. Na co dzień Twoja szyja powinna być lekko uniesiona, a głowa znajdować się w neutralnej pozycji bez napięć czy przekrzywień.
Jak zestaw głośnomówiący pomoże w walce ze zmarszczkami
Innym zgubnym nawykiem związanym z tym, że jesteśmy ciągle w biegu, jest podtrzymywanie telefonu jednym ramieniem podczas rozmowy. To błahostka? Nie – powtarzany przykurcz powoduje napięcia mięśni szyi i karku i może zapoczątkować lub pogłębić istniejącą już asymetrię twarzy. Potrzebujesz mieć wolne ręce, kiedy rozmawiasz przez telefon? Używaj słuchawek lub zestawu głośnomówiącego – wyjdzie Ci to na zdrowie, a i zmarszczki pojawią się później!
Polecam też ćwiczenie jogi twarzy, które nazywam łabędzią szyją. By je wykonać, ułóż usta w dziubek, wyciągnij szyję do góry, głowę odchyl do tylu pod kątem 45 stopni i przytrzymaj w tej pozycji, licząc do dziesięciu. Skręć głowę w lewo i powtórz ćwiczenie, a później w prawo i zrób to samo. Już po dwóch tygodniach regularnego wykonywania tego ćwiczenia pojawią się pierwsze efekty: wzmocnienie mięśni szyi, zarysowanie mięśni żuchwy, redukcja podwójnego podbródka czy lifting skóry na szyi.
Wygląd twarzy a miednica
To, jak wielki wpływ na ciało ma prawidłowo ustawiona miednica, to kolejny, bardzo obszerny temat. Napiszę o nim więcej następnym razem, a teraz tylko w skrócie powiem Ci, o co chodzi. Stawy skroniowo-żuchwowe to jedne z najbardziej skomplikowanych w budowie stawów w całym ciele ludzkim. Gdy zaczynają szwankować, pojawia mnóstwo przykrych dolegliwości, a ich leczenie jest bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Jednym z czynników wpływających na ich stan jest właśnie ustawienie miednicy. Jeśli z jakichś względów miednica jest przekrzywiona, to cały kręgosłup również się krzywi, by zachować równowagę ciała. Taki stan powoduje przesunięcia w stawach skroniowo-żuchwowych i za nimi całą lawinę problemów… Jednym z nich są nieprawidłowe napięcia mięśni związanych z policzkami, szyją oraz częścią głowy. W efekcie pojawia się asymetria twarzy, silnie zarysowane bruzdy nosowo-wargowe (czasem silniejsze po jednej stronie), zmarszczki „śmiechowe” oraz nadmiernie rozwinięte mięśnie żwacze, które nadają twarzy kwadratowego kształtu. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie ćwiczenia ciała, rehabilitacja, masaże ciała i twarzy.
Jednym z ćwiczeń, które można zrobić samemu, jest rozmasowywanie mięśni żwaczy za pomocą dłoni złożonych w pięści. Ułożoną w ten sposób dłoń należy mocno przycisnąć do naoliwionej wcześniej twarzy tuż pod stawem skroniowo-żuchwowym i bardzo powoli przesuwać ruchem zygzakowym aż po linię żuchwy. Uwaga – jednorazowo należy wykonać około dziecięciu takich przesunięć pięściami.
Cała Ty
Chcąc zadbać o swój wygląd, trzeba przyjrzeć się całemu ciału. To bardzo skomplikowany układ działający holistycznie i nie da się rozpatrywać działania jego poszczególnych elementów bez spojrzenia na pozostałe. Młodości twarzy – wbrew obietnicom kolorowych reklam – nie nada cudowny krem. To temat złożony i wymagający pracy na wielu poziomach. Spotykając się z moimi klientkami, podczas warsztatów czy konsultacji indywidualnych, zawsze przyglądam się ich sylwetkom, mimice, nawykom. Zadaję wiele pytań, rozmawiam nie tylko o tym, jak dbają o siebie „od zewnątrz”, ale także o diecie, nawadnianiu organizmu, śnie, stylu życia. Dopiero całościowe spojrzenie pozwala mi ułożyć dobry plan odmładzania w zgodzie z naturą.