Dieta a wygląd twarzy
To, co jemy ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy i jak się czujemy, ale i też na to, jak wyglądamy. I rzecz nie w tym, czy twarz jest pucułowata, bo mamy nadwagę, czy zbyt szczupła, jeśli ważymy zbyt mało. Dieta ma odzwierciedlenie w wyglądzie cery i poszczególnych obszarach twarzy. Sprawdź, co mówi o Tobie!
Przyglądając się nie tylko twarzom swoich klientek, ale także koleżanek i innych bliskich mi kobiet, obserwuję zależność między ich dietą, a wyglądem twarzy. Oczywiście za wygląd odpowiedzialne są różne czynniki, wśród nich geny, środowisko w jakim żyjemy, codzienne nawyki, styl życia, w tym dieta. Odżywianie ma fundamentalny wpływ na nasze ciało, w tym wyląd twarzy i symptomy takie jak zmarszczki pod oczami, obrzęki, krosty, zaczerwienienie, przebarwienia, sińce pod oczami i wiele innych.
Zła dieta lub nietolerancje pokarmowe determinują wygląd twarzy.
Nigma Talib, ekspertka od pielęgnacji skóry i naturoterapii w ciągu ostatnich 10 lat przebadała tysiące pacjentów, co utwierdziło ją w przekonaniu, że to, co jemy, ma podstawowe znaczenie dla sposobu, w jaki starzeje się twarz. W swojej książce „Reverse The Signs Of Ageing: The Revolutionary Inside – Out Plan To Glowing, Youthful Skin” opisała 4 typy twarzy charakterystyczne dla efektów wywołanych przez spożywanie glutenu, nabiału, cukru oraz alkoholu. W zależności od tego czego spożywasz zbyt wiele, albo nawet jeśli nie aż tak dużo, ale to Ci wyraźne nie służy (bo np. nie tolerujesz glutenu albo białka krowiego) twoja twarz przybierze charakterystyczny wygląd.
Typy twarzy w zależności od diety.
TWARZ NABIAŁOWA
Objawy:
• worki po oczami
• cienie pod oczami
• obrzęknięte powieki
• małe białe plamki i grudki na brodzie
Powyższe objawy mogą dowodzić, że w twojej diecie jest zbyt wiele nabiału lub/i jego nie tolerujesz. Często nietolerancje pokarmowe latami nie dają swoich objawów, ale błędy dietetyczne drążą swój wpływ powoli jak kropla skałę. Po latach organizm gorzej funkcjonuje i w związku z tym daje to szereg objawów m.in. w wyglądzie twarzy. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem organizm ludzki przestaje wytwarzać enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy i źle strawione białko krowie zaczyna siać spustoszenie w organizmie. Osobnym tematem jest to czy ludzie powinni w ogóle spożywać mleko przeznaczone dla cieląt i czy im to służy?… Inny czynnik mający przełożenie na wygląd, a dokładnie na krostki na brodzie to ogromna ilość hormonów jakie są w mleku, w związku z dodawaniem ich do pasz dla krów. Hormony w mleku krowim zaburzają funkcjonowanie hormonalne organizmu ludzkiego, stąd krostki „nabiałowe” na brodzie. Starożytna medycyna chińska już wieki temu zaobserwowała połączenie okolicy brody z układem płciowym, co może być tylko potwierdzeniem słuszności tej teorii.
TWARZ CUKROWA
Objawy:
• zmarszczki pod oczami i na czole
• cienka skóra o szarym zabarwieniu
• krostki na całej twarzy
• zmizerniały wygląd
O spożywaniu nadmiaru cukru i jego złego wpływu na organizm wie każdy, ale że przyspiesza on proces starzenia twarzy już pewnie niewiele osób wie, a cukier wpływ na to ma ogromny! Przede wszystkim spożywanie węglowodanów takich jak cukier, słodycze oraz biały chleb i biały ryż powodują, że włókna kolagenowe ulegają osłabieniu. W wyniku procesu glikacji nadmiar glukozy przyczepia się do kolagenu i elastyny, oblepia je i karmelizuje, sprawiając, że z natury sprężyste włókna tracą elastyczność i twardnieją. Powoduje to, że skóra staje się cienka i pokryta przedwcześnie zmarszczkami zwłaszcza pod oczami, gdzie skóra z natury jest cienka i delikatna. Z powodu nadmiaru cukru w diecie twarz może stracić swój naturalnie pełny kształt (charakterystyczny dla młodych twarzy) ponieważ cukier zaburza dystrybucję tłuszczy w organizmie. W wyniku tego procesu twarz staje się wychudzona i nabiera wyraz „zabiedzonej”. Glukoza stymuluje wytwarzanie insuliny, a jej nadmiar wytwarzanie kortyzolu, który może powodować blady i ziemisty kolor skóry. Nadmiar cukru w organizmie dokarmia m.in. grzyby, a gdy ich przyrost jest nadmierny zaczynają się zaburzenia jelitowe, które mogą dawać m.in. liczne wypryski na skórze twarzy, ramion i klatki piersiowej.
TWARZ ALKOHOLOWA
Objawy:
• zmarszczki lub zaczerwienienie między oczami
• opadające powieki
• rozszerzone pory
• odwodniona skóra
• czerwone policzki i nos
• głębokie bruzdy nosowo – wargowe
• opuchlizna
Alkohol przede wszystkim zaburza pracę wątroby, co ma duże przełożenie na wygląd skóry. Ponadto odwadnia, co uwidacznia zmarszczki i zagłębienia w skórze, m.in. bruzdy biegnące od kącików ust do nosa za jego sprawą pogłębiają się. Podobnie jak przy diecie obfitującej w cukry, alkohol zawierający go dużo przyczynia się do karmelizacji włókien kolastyny i tym samym do ich degradacji. Czerwona twarz jest wynikiem rozszerzonych naczyń krwionośnych wywołanych działaniem alkoholu. A wg teorii mapowania twarzy, okolica między brwiami jest powiązana z wątrobą. Stąd zmiany w tej okolicy wywołane nieprawidłowym działaniem wątroby spowodowanym przez alkohol odzwierciedla się głębokimi bruzdami lub zaczerwienieniami między brwiami.
TWARZ GLUTENOWA
Objawy:
• opuchnięte czerwone policzki
• ciemne plamy pigmentowe na brodzie
• krostki na brodzie
Gluten czyli białko występujące w wielu zbożach m.in. pszenicy czy w życie nadmiernie spożywany zaburza przede wszystkim prawidłową pracę jelit i wprowadza szereg nieprawidłowych działań organizmu w postaci m. in. silnych bólów brzucha, wzdęć, biegunek. Na twarzy wywiera on piętno w postaci przebarwień i krost w okolicy brody, oraz opuchniętych czerwonych policzków. Jeśli zauważasz u siebie pewne charakterystyczne symptomy, o których napisałam powyżej przyjrzyj się uważnie swojej diecie. Przede wszystkim ogranicz spożycie produktów, które Ci nie służą, a w miarę możliwości może je w ogóle wyeliminuj. Wprowadź w to miejsce zdrowe kasze, warzywa, szczególnie te zielone, świeże soki warzywno-owocowe, zioła. Pamiętaj, że za wygląd twarzy odpowiedzialnych jest wiele czynników i każda twarz starzeje się inaczej. Generalnie proces starzenia twarzy przebiega u każdego podobnie o czym pisałam tutaj, ale wiele dodatkowych czynników jak np. niewłaściwa dieta może ten proces przyspieszyć, lub poprowadzić go w kierunku z którego nie będziemy zadowoleni.