Jak masaż głowy wpływa na urodę? Prosty instruktaż masażu
Regularny masaż głowy ma wpływ zarówno na kondycję włosów, jak i wygląd naszej twarzy. Znasz takie pojęcie, jak czepiec ścięgnisty? Chcesz wiedzieć, jak masaż głowy wpływa na Twoją urodę? Zastanawiasz się, jak masować skórę głowy, aby wygładzić zmarszczki na czole oraz zyskać wiele innych, dodatkowych korzyści urodowych? Przygotowałam dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się — jak masować głowę, po co to robić i czym to robić, aby jak najszybciej zauważyć rezultaty.
Czym jest czepiec ścięgnisty?
Czy słyszałaś kiedykolwiek o czepcu ścięgnistym? To cienka błona ścięgnista pokrywająca sklepienie czaszki. Można go porównać do czapki, która okala naszą głowę. Jest ściśle połączony ze skórą za pomocą tkanki łącznej zwartej, natomiast z czaszką za pomocą tkanki łącznej luźnej, dzięki czemu jest dość ruchomy względem czaszki. Jego napięcie wzrasta wraz z wiekiem, co wpływa na szereg dolegliwości oraz zmian w wyglądzie twarzy.
Napięty czepiec ścięgnisty może powodować przyspieszone siwienie, wypadanie włosów, bóle głowy, gorsze ukrwienie głowy (w tym twarzy), opadanie twarzy, zmarszczki na czole i wokół oczu, opadanie powiek, ale także uczucie przytłoczenia i zmęczenia.
Co prowadzi do napięcia czepca ścięgnistego? Tak naprawdę przyczyn jest wiele — zaczynając od niezdrowego trybu życia, złej pozycji, kończąc na nieprzepracowanych traumach, czy funkcjonowaniu w ciągłym pędzie.
Jak uniknąć napięcia w tej okolicy? Doskonałym rozwiązaniem jest regularny masaż głowy, który możesz wykonywać za pomocą dłoni lub dodatkowych akcesoriów.
Masaże twarzy warto uzupełnić o regularne masowanie skóry głowy, a także mięśni barków, mięśni szyi oraz mięśni potylicznych. Bardzo ważne, aby działać kompleksowo. Zarówno czepiec ścięgnisty, jak i wszystkie wymienione mięśnie mają wpływ na wygląd twarzy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutków napiętego czepca ściągniętego, zajrzyj do tego filmu:
Co daje masaż skóry głowy?
Regularny masaż skóry głowy przynosi szereg korzyści zarówno dla skóry głowy, jak i ogólnego samopoczucia. Ma działanie relaksujące i odmładzające. To właśnie dzięki ruchomemu połączeniu czepca ścięgnistego z czaszką i ścisłego ze skórą, masaż głowy i wszelkie praktyki z ciągnięciem włosów zmniejszają jego napięcie oraz zwiększają przestrzeń między nim a czaszką.
Poprawia krążenie krwi
Masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi w obszarze głowy, dotleniając skórę i wspierając dostarczanie składników odżywczych do mieszka włosowego.
Relaksuje mięśnie
Masaż skalpu pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni skóry głowy, co zmniejsza dyskomfort oraz pomaga wyeliminować napięciowe bóle głowy i migreny.
Stymuluje mieszki włosowe
Delikatne masowanie skóry głowy pobudza mieszki włosowe, co wspomaga wzrost włosów i poprawia ich ogólną kondycję.
Zwiększa elastyczność skóry i poprawia wygląd twarzy
Regularne masowanie skóry głowy wspomaga utrzymanie elastyczności skóry, co wpływa korzystnie na ogólny wygląd twarzy. Ponadto redukuje zmarszczki na czole oraz sprawia, że nasze oczy są bardziej otwarte i większe.
Redukuje stres
Masaż skóry głowy jest cudownie relaksujący. Pomaga w redukcji stresu i napięcia, które negatywnie wpływają nie tylko na nasz wygląd i proces starzenia, ale i ogólne samopoczucie, poziom energii życiowej oraz nasze zdrowie.
Zwiększa absorpcję produktów pielęgnacyjnych
Masaż skóry głowy zwiększa wchłanianie substancji odżywczych z produktów do pielęgnacji włosów, takich jak odżywki czy maski.
Rozluźnia napięcie w okolicach oczu
Masaż skóry głowy, zwłaszcza w obszarze skroni i czoła, może przyczynić się także do rozluźnienia mięśni wokół oczu, co wygładza zmarszczki mimiczne.
Jak masować skórę głowy dłońmi?
Masaż skóry głowy dłońmi to doskonały sposób na relaks, poprawę krążenia krwi i redukcję napięć. Możesz wykonywać go w dowolnej chwili, choćby stojąc w korku, jadąc pociągiem, czy oglądając ulubiony serial. Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała i dostosowywać nacisk do swojego komfortu. Oto kilka kroków, które możesz wykonać.
Przygotowanie do masażu skóry głowy
- Usiądź w wygodnej pozycji, wyprostuj plecy, odsłoń okolicę szyi, ramion i karku.
- Masaż skóry głowy możesz wykonać przy użyciu olejku do włosów lub ulubionej odżywki do włosów, która ułatwi Ci przesuwanie dłoni po skórze.
- Spleć dłonie w koszyczek, następnie ułóż je na górze głowy, delikatnie przesuwając skórę do przodu, do tyłu i na boki. Taki ruch pomoże Ci rozluźnić czepiec ścięgnisty.
Zacznij od dłoni splecionych w koszyczek
- Spleć dłonie w koszyczek, następnie ułóż je na górze głowy, delikatnie przesuwając skórę do przodu, do tyłu i na boki. Taki ruch pomoże Ci rozluźnić czepiec ścięgnisty.
Wykonuj ruchy jak podczas mycia dłoni
- Kolejne proste ćwiczenie polega na masowaniu skóry głowy, jak podczas mycia włosów. Czyli rozszerzamy palce i zakreślamy okrężne ruchy, przesuwając się po całej skórze głowy.
- Warto podczas tych ruchów odszukać napięć — tam masujemy chwilę dłużej.
Naciągaj delikatnie włosy
- Inną fantastyczną metodą na rozluźnienie napiętych mięśni skóry głowy jest delikatne pociąganie włosów. Możesz dzielić je na kilka części, delikatnie pociągając je do tyłu, ale też zebrać całe włosy w kucyk, wykonując podobny ruch, pociągając całą skórę ku górze i na boki.
- Podciągnięcie warto kilka razy powtórzyć, jednocześnie dbając o swobodnych wdech i wydech.
Dokładny instruktaż masażu manualnego skóry głowy i czepca ścięgnistego znajdziesz w tym filmie:
Jaki jest najlepszy masażer do skóry głowy?
Jeśli czujesz, że samodzielny masaż głowy przy pomocy dłoni to dla Ciebie zbyt mało, nie lubisz takiej formy lub czasami po prostu nie chce Ci się go wykonywać — warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria, które ułatwiają masowanie skóry głowy, intensyfikują je i zapewniają zdecydowanie lepsze, bardziej odczuwalne i zauważalne rezultaty.
Moim TOP 1 jeśli chodzi o urządzenia do masowania skóry głowy, jest Elektryczny masażer do skóry głowy Joga Piękna. Jest to masażer wykonany z bardzo dobrej jakości surowców. Ma ergonomiczny kształt i perfekcyjnie układa się w dłoni. Jest wodoodporny, czyli możesz używać go pod prysznicem np. gdy nałożysz maskę do włosów. Do Twojej dyspozycji są 2 prędkości masażu.
Jak masować skórę głowy przy pomocy elektrycznego masażera?
- Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale masaż skóry głowy zaczynamy od dekoltu. Najlepiej nałożyć na skórę ulubiony olejek, który dodatkowo odżywi skórę. Ustawiamy masażer na mniejszą prędkość i powolutku, bez większego nacisku przesuwamy masażer od środkowej części dekoltu na zewnątrz, w stronę ramion. W ten sposób zniwelujesz napięcia, ujędrnisz skórę i poprawisz krążenie limfy.
- Następnie przechodzimy do masażu szyi. Jeśli skóra w tej okolicy jest wiotka — napinamy szyję, unikając delikatnego zassania skóry przez głowice masujące i rezygnujemy z masażu przedniej części szyi, przechodząc od razu na boki oraz na tył, czyli w okolice karku. Masażer delikatnie przesuwamy ku górze.
- Przy karku i w okolicach potylicy delikatnie dociskam masażer, pozwalając mu na mocniejszą stymulację i redukcję napięć.
- Po wymasowaniu tylnej części, przechodzimy w okolice skroni. W tym miejscu także przytrzymujemy masażer w jednym miejscu, pozwalając głowicom masującym na mocniejszą stymulację.
- Następnie przechodzimy masażerem przez całą głowę, zatrzymując się w miejscach, gdzie wyczuwamy napięcia.
- Bardzo ważnym punktem jest także masaż czubka głowy, który jest często napięty. Jego masaż jest niezwykle relaksujący i kojący.
Dokładny instruktaż masażu skóry głowy przy użyciu elektrycznego masażera obejrzysz w tym miejscu:
Jak często można masować skórę głowy?
Warto zaznaczyć, że masaże skóry głowy nie muszą być wykonywane jedynie z intencją odmładzania. Jest to doskonała metoda na rozluźnienie, redukcję napięć i skutków stresu. Masaże skóry głowy przynoszą ukojenie i relaksację np. po całym dniu pracy lub innej, wymagającej aktywności.
Jak często je wykonywać? Masaż skóry głowy może być wykonywany codziennie, co kilka dni lub raz w tygodniu, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb i warunków skóry. Dla utrzymania zrelaksowanych mięśni i czepca ścięgnistego warto wykonywać masaż przynajmniej raz na kilka dni.
Jeśli zależy Ci na osiągnięciu konkretnych celów estetycznych np. pobudzeniu wzrostu włosów — masaże możesz przeprowadzać częściej. Pamiętaj jednak, aby działać delikatnie, unikając nadmiernego nacisku podczas masażu.
Dostosuj częstotliwość do reakcji swojej skóry.
Ile powinien trwać masaż skóry głowy?
Czas trwania masażu skóry głowy dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb. Może trwać 5 lub 20 minut. Wiele zależy od wyczuwalnych napięć w danym momencie.
Zarówno wykonując masaże twarzy, jak i skóry głowy warto postawić na regularność. Lepiej wykonywać częściej krótsze 5-10 minutowe masaże, niż jeden długi np. raz na dwa tygodnie.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat masażerów do włosów, które są dostępne w moim sklepie online Joga Piękna — zapraszam Cię do kontaktu. Możesz napisać do mnie wiadomość lub umówić się na konsultację, w czasie której omówimy szczegółowy plan masaży skóry głowy i twarzy, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.